32 623 13 75 sekretariat@diabet.com.pl

OCHRONA DZIECKA ZIMĄ

Śnieżny i mroźny widok za oknem oznacza, że rozpoczął się sezon zimowy. W tym czasie powinniśmy zadbać o nasze dzieci w szczególny sposób. Zimą nasze pociechy narażone są na wiele nieprzyjemnych doznań spowodowanych wiatrem, suchym powietrzem i chłodem. Jak chronić malca przed nimi oraz panującymi wirusami – radzi nasz lekarz specjalista pediatra Małgorzata Kowalska:

slide_276723_2023503_free

SPACERY

Zima jest okresem, kiedy rodzice bardzo często rezygnują z wychodzenia z dzieckiem na dwór. Jednak nie powinniśmy się bać zabierać malucha na spacery, gdyż są one bardzo ważnym elementem w pielęgnacji. Różnice temperatur hartują nasze dziecko, świeże powietrze pomaga dotlenić organizm a promienie słoneczne dostarczają witaminy D, która jest niezbędna w okresie rozwojowym każdego dziecka.

UBRANIE NA CEBULKĘ

Ubiór to zabezpieczenie malca, kiedy rodzic wybiera się z nim na spacer. Należy pamiętać aby nasza pociecha była ubrana „na cebulkę” czyli warstwowo. Pozwoli to uniknąć „przegrzania” u dziecka, które jest częstą przyczyną infekcji. Wbrew pozorom, ubranie warstwowe lepiej grzeje od jednego ciepłego swetra. Ubranie również nie powinno być zbyt ciasne aby pozostała swoboda ruchów. 

agrumes

ODPOWIEDNIE ŻYWIENIE

Posiłki, które dziecko spożywa powinny zostać wzbogacone w witaminę C, która chroni układ odpornościowy i organizm dziecka przed niechcianymi wirusami oraz bakteriami. Produkty mające dużą zawartość witaminy C to owoce cytrusowe ale również nasze rodzime jabłka i warzywa. Bardzo ważne jest nawodnienie dziecka. Napoje powinny być ciepłe gdyż pomogą rozgrzać malca od środka oraz najlepiej naturalne soki. Rezygnujemy z napojów gazowanych i kolorowych, które zawierają sztuczne barwniki, konserwanty i tak naprawdę nie zaspokajają pragnienia.

SZCZEPIENIA PROFILAKTYCZNE

Szczepienia maja pozytywny wpływ na organizm dziecka, gdyż uodparniają je przed wybranymi chorobami. Szczepienie dziecka według określonego kalendarza, pozwoli prawie całkowicie uniknąć zachorowaniu malca na choroby typu błonica, odra, polio, gruźlica, tężec oraz inne. 

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA248279_dzieci_zima_zabawa_balwan

Okres jesienno – zimowy to czas kiedy rodzice coraz rzadziej wychodzą z dziećmi na plac zabaw z obawy przed chorobami i infekcjami. Należy jednak pamiętać, że aktywność fizyczna pozwala prawidłowo rozwijać się dziecku. Śnieg na dworze jest doskonałą okazją aby malec pogimnastykował się na świeżym powietrzu w przyjemny dla niego sposób. Sanki, łyżwy czy lepienie bałwana to tylko nieliczne z form aktywności, które można wykorzystać zimą.

WITAMINA D

Witamina D jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka i jego kości do 18 roku życia. Witamina ta wytwarzana jest w naszym organiźmie pod wpływem słońca dlatego tak ważne w okresie zimowym dla dziecka są spacery. Dostarczamy ją również poprzez spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego np. jaja, masło, nabiał, ryby morskie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.